» Blog » Moje prelekcje na najbliższych konwentach
07-08-2013 09:33

Moje prelekcje na najbliższych konwentach

W działach: Konwenty | Odsłony: 286

Nie ruszałem się dotąd na konwenty poza Warszawę (wyjątkiem zeszłoroczny Lajconik), ale w tym roku w końcu się przemogłem i poza warszawskimi Dniami Nauki, które odbywają się w czasie Polconu/są częścią Polconu (w zasadzie to nie jestem do końca pewien :P) postanowiłem zgłosić jeszcze prelekcje na Coperniconie i Kapitularzu. Nie otrzymałem jeszcze od organizatorów dwóch ostatnich imprez potwierdzenia poza automatycznie generowanymi mailami, ale jestem na tyle dobrej myśli, by się tutaj zaprezentować :)

Tematyka raczej nikogo nie zdziwi, siedzę w swoim zaścianku leżącym na kresach historii przełomu XIX i XX wieku oraz literatury grozy.

Dni Nauki/Polcon (Warszawa, 31.08-1.09)

Moskale, Polacy, Polacy w służbie Moskali. Przyjaciele i wrogowie rosyjskiego panowania w Królestwie Kongresowym doby "nocy apuchtinowskiej". 

Rewolucyjnie nastawiona młodzież, szpiegujący na rzecz Bismarcka Niemcy, wierni caratowi chłopi, zajmujący się przemytem Żydzi - w inwigilowanym przez żandarmerię społeczeństwie każdy otrzymywał odpowiednią ocenę. Mieszkańcy Królestwa Kongresowego okiem rosyjskich służb i polskiego podziemia niepodległościowego.

Jezuita o semickich rysach z loży masońskiej. Teorie spiskowe w Rosji ostatnich Romanowów. 

Będąc centrum światowego antysemityzmu i ważnym ośrodkiem rozwoju różnych ruchów okultystycznych, Rosja stała się miejscem przychylnym dla wszystkich, którzy w zbiegach okoliczności dopatrywali się destruktywnych sił z tego i spoza tego świata. Konieczność przyłączenia się do kolejnego najazdu Azjatów na Europę, obawa, by papież nie stanął na czele organizowanego przez "międzynarodowe żydostwo" ruchu socjalistycznego, wzywanie cara, by poświęcił środki państwowe na wskrzeszanie zmarłych i inne zadziwiające owoce myśli rosyjskiej przełomu XIX i XX wieku. 

Copernicon (Toruń, 14-15.09)

Od "yogsothotherii" do "mitologii Cthulhu". Historia konwencji lovecraftowskiej grozy.

H. P. Lovecraft zafascynował swoich (głównie korespondencyjnych) znajomych w stopniu wystarczającym, by ci poświęcili wiele lat na uporządkowanie jego spuścizny. Niestety, nie opanowali pokusy wprowadzenia często daleko idących zmian. Ile w popkulturowym "Cthulhu" zostało z pierwotnych zamysłów autora?

"Polski Lovecraft", "polski Poe" - twórczość Stefana Grabińskiego,

Przywrócony czytelnikom przez Stanisława Lema, przedwojenny pisarz opowieści niesamowitych Stefan Grabiński udowadnia, że, wbrew rozpowszechnionemu poglądowi, polska klasyka grozy istnieje i się nie zestarzała. W czasie prelekcji przekonamy się, na ile był on "Poem/Lovecraftem", czyli jak się wpisuje w ogólne trendy swojej epoki, a na ile "polskim", czyli o charakterystycznych rysach polskiej literatury niesamowitej.

Kapitularz (Łódź, 21-22.09)

Mity Cthulhu w ostatnich latach carskiej Rosji. (prelekcja dwugodzinna)

Okultystyczne fascynacje dworu, Rasputin, horror na kolei transsyberyjskiej, jakuckie Innsmouth, groza wojny światowej i gotowi na wszystko rewolucjoniści - Rosja ostatniego cara z Wielkimi Przedwiecznymi w tle.

Od "yogsothotherii" do "mitologii Cthulhu". Historia konwencji lovecraftowskiej grozy.

H. P. Lovecraft zapewne bardzo byłby zdziwiony widząc w jaki sposób rozwinięto jego pomysły. Od momentu "porządkowania dziedzictwa" po pisarzu z Providence dochodziło do wtrętów, które w różny sposób wypaczały pierwotną wizję. Ile zostało Lovecrafta w Lovecrafcie?

 

Serdecznie zapraszam :)

Komentarze


Jade Elenne
   
Ocena:
+1
"warszawskie Dniami Nauki, które odbywają się w czasie Polconu/są częścią Polconu (w zasadzie to nie jestem do końca pewien :P)" - są częścią:P

A tematy prelekcji zacne, przyjdę posłuchać.
07-08-2013 10:39
Kamulec
   
Ocena:
+2
Nie zapomnij trollować.
07-08-2013 14:44
earl
   
Ocena:
+1
Jacku - a dałbyś radę zamieścić swoje prelekcje na Polterze dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w konwentach? Oczywiście post factum.
08-08-2013 00:14
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Najlepiej videło! :)
08-08-2013 00:24
Cooperator Veritatis
   
Ocena:
0
@earl

Zobaczę, co da się zrobić w tej kwestii. ;) 
08-08-2013 06:51

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.